Marketa2

Nerovný souboj – čistokrevné nebo hybridní slepice?

Začnu pěkně od základu, abyste tomuhle souboji porozuměli. V téhle chvíli hybridy vedou, ale doufám, že to tak nebude navždy!

 

Dnešní drůbež se vyvinula z poddruhů kura bankivského před víc než 5000 lety. Dodnes žije divoce v jižní Asii, Indii a na ostrovech v Tichém oceánu. Nálezy dokládají, že domácí slepice se v Evropě rozšiřovaly od prvního tisíciletí po Kristu z Řecka a z Itálie, ale také od Keltů, kteří již kura v té době znali a chovali ve zvláštní úctě. Postupně se vědomím šlechtěním odlišily různé mutace, které daly základ dnešním druhům slepic. Každé plemeno je jiné, vykazuje jiné kvality, postoje doby a místa, kde vznikalo. Jsou okrasná plemena z “bohatých” časů, užitková z časů “chudých” na obživu, odolná plemena ze severu nebo bojová plemena, odrážejících mentalitu a potřeby těch, kteří je vyšlechtili. V Čechách se z těchto dob dochovaly dva druhy slepic. České zlaté kropenky a Šumavanky. Jsou naším kulturním a genovým dědictvím a na zdejší prostředí jsou skvěle adaptovány. Vždyť zde žijí nejméně tisíc let!

Pak jsou zde hybridy. Šlechtění hybridů začalo teprve v 50. letech se vznikem velkochovů. Byli vytvořeni podle tajného receptu, aby přesně zapadli do systému “produkce vajec“ v klecích. V továrních podmínkách by nosnice měly dávat jedno vejce denně a snášku si zachovat i v zimě. Jelikož má slepice omezený počet vajec, které může za život snést, byla vyšlechtěna tak, aby jich snesla co nejvíce za co nejkratší čas. Ve 14 měsících dosahuje svého maxima. Když začne její snáška klesat, je zabita a vyměněna za mladší. Byly u ní také potlačeny vlastnosti jako kvokavost (schopnost vysedět mladé), chytrost a temperament, které jsou v kleci překážkou, navíc potřebují intenzivní krmení a mají různé zdravotní komplikace. Velkochovy je množí ve velkém a tak cena za hybridní kuře bývá nízká. Je to jeden z důvodů, proč na většině českých dvorků tyhle slepice bohužel potkáte 🙁 

Příčí se vám zabíjení? Tak to jsou pro vás hybridní slepice nevhodné!

 

Je to slušný paradox. Zmutované nebohé slepičky, které jedí GMO sojové krmivo a řadu podivných směsí, dávají vajíčka, která jíme. Ty známe ze supermarketů. A domácí vajíčka z hybridních slepic? … Jejich vajíčka na tom nejsou o mnoho lépe. Pokud nekrmíte slepice intenzivním krmivem, nezachovají si svoje vlastnosti a onemocní. Opravdu pravá a přírodní domácí vajíčka jsou tedy jedině z plemenných slepic, klidně i z divoké dvorkové směsky.

Je to smutné! Na jedné straně bohaté komerční velkochovy a na druhé stárnoucí Svaz chovatelů drůbeže … a podle toho to se stavem našich slepiček vypadá …

Proto chovám České zlaté kropenky. Odmítám podporovat mrzačení živých tvorů a doufám v návrat harmonie a přátelství mezi člověkem a přírodou. A k tomu bych ráda vyzvala i vás.

Vaše Markéta z Háje

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na Facebooku