jidelnicek

Slepičí jídelníček

Čím, jak a kdy krmit slepice? Co je pro ně vhodné a co naopak ne? Pojďme se na to společně podívat …

Přečetla jsem o slepicích mnoho knih a poslouchala mnoho odborných, ale i babských rad, vyzkoušela jsem kde co a nakonec si v tom udělala své jasno. To vám teď nabízím 🙂

Slepice potřebují zrní.

Každé semínko má jiné složení a tak mi přijde nejlepší používat více druhů. Základem je samozřejmě pšenice, ale je vhodné taky přidat lámanou kukuřici, slunečnicová semena nebo třeba nahý oves, lněná semínka, ostropestřec, hrách. Osvědčilo se mi také zrní nechat naklíčit, to pak je hotová vitamínová bomba. Zrní nechávám slepicím k dispozici v neomezeném množství.

Co není v zrní, obsahují granule.

Vyvážená strava umožňuje předcházet zdravotním problémům, ale také agresivnímu chování v hejnu a vzájemnému ubližování. Granule jsou vymyšlené dobře, ale málokteré slepicím chutnají (pokud mohou, dají přednost zrní) a nesmí zmoknout ani navlhnout. Většina je také postavená na bázi sóji, zaměřte se proto raději na produkty bez genetické modifikace. Ty, které na našem e-shopu prodáváme, jsou výborné! Granule dávám do násypného krmítka pod stříšku a slepice si je s chutí sezobnou. 

Za míchanici vás slepičky budou milovat.

Když mám trochu času, udělám slepicím dopoledne míchanici. Je to navlhčená směs dobrot. Zbytky z kuchyně, nakrájené staré pečivo, tvaroh, vařená vejce, jablka, cuketa, a když jim chci opravdu podstrojovat, dám jim sem tam psí konzervu. Doplním to něčím zeleným. Nasekám kopřivy, salát, čínské zelí, kapustu nebo listy kedluben, které ukořistím v sámošce. Doplním to trochou šrotu a mladým slepičkám dávám vločky. Výborné je občas směs zvlhčit podmáslím, pomáhá k lepšímu trávení a působí preventivně proti kokcidióze, která trápí zvlášť kuřata. Když je zima přijde vhod něco vařeného na doplnění energie – těstoviny, brambory, rýže.

Slepice není popelnice!

Držím se zásady, že slepicím dám to, co bych mohla ještě sníst – ale nechci, protože mám něco lepšího. Takže rozhodně nesmějí jíst nic zkaženého, plesnivého. Nesmí také nevařené brambory (ani slupky!), avokádo, rebarboru, slupky citrusů, lilek, nezralé rajče. 

Zelené krmení

Vedle obilovin hraje zelené krmení důležitou roli. Je skvělé, pokud můžete slepicím nabídnout zatravněný výběh, nebo je rovnou pustit po celé zahradě. Nemůžete-li tohle slepičkám dopřát, je potřeba jim zajistit každý den nějakou zelenou píci. Buďte kreativní! Dopřejte jim trávu ze sekačky, plevel i s drny, lebedu, kopřivy z rohu zahrady, větvičku s mladými lístky. Ale pozor! Slepice nemají zuby, a protože nemohou kousat, mají problém s dlouhou trávou. Může se jim zachytit ve voleti a vytvořit vážné zdravotní problémy!

Slepice žerou kamení!

Malé kamínky pomáhají ve slepičím žaludku s rozmělněním potravy a tak pokud nemůžete slepice pouštět ven, je nutné jim je dodat. Prodává se speciální grit nebo drcené mušle. Určitě ho pořiďte!

Vápník a zase vápník…

Každý den vajíčko, no to je výkon! A tak slepice mají vápníku velikou spotřebu. Když ho je nedostatek, začnou se navzájem ozobávat. To není nic pěkného … Většina chovatelů proto dává slepicím drcené vysušené skořápky. Pokud ale nevíte, odkud vejce jsou a zda jsou zdravá, můžete si do chovu zanést Salmonelu. Přijde mi lepší dodávat slepicím vápník jiným způsobem. Stačí obyčejný levný Plastin nebo jiný minerální doplněk. Na našem e shopu najdete speciální vápník pro nosnice, který jim jednou týdně přidávám do jejich milované míchanice.

Zábava především

Slepice jsou akční a zvědavá stvoření. Denně nachodí, pokud můžou, až 2,5 km a tak je dobré na to pamatovat. Zrní jim rozhoďte také po ploše, ať ho musí sbírat, hrst dejte také do popeliště nebo do kurníku, kopřivy nebo salát zavěste do výšky, vysypte jim do výběhu trávu z koše sekačky, ať mohou hrabat. Použijte víc krmítek, ať nedochází u misek ke strkanicím. Fantazii se meze nekladou a o své nápady se s námi podělte na Facebooku, těšíme se!

Je toho dost? Tak teď přehledně a ve zkratce 🙂

Granule do násypného krmítka, zrní do jedné misky a do druhé, menší grit s minerálním doplňkem, obě strčit pod kurník, aby nezmokly a jednou denně, pokud máte chvilku, míchanici. Odpoledne něco zeleného pro zábavu, zdraví a krásně žlutá vajíčka.

 Vaše Markéta z Háje

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na Facebooku