Vybeh

Výběh pro nové slepičky

Chystáte se pořídit slepičky a máte už objednaný veselý kurník? Tak to je nejvyšší čas zamyslet se, kam na zahradě umístíte výběh, aby byl ideálním místem, pro vaše nové svěřence.

Než vyberete místo a určíte velikost prostoru, kterou svým novým slepičkám poskytnete, měli byste se rozhodnout, zda je budete z výběhu pouštět nebo ne. V přírodních vesnických zahradách slepičky lehkých nebo rousných plemen nic nezničí, problém ale nastane pokud máte úhledné cestičky a krásně upravený mulč. Ten je totiž skvělým místem na hrabání, hledání žížal a popelení! To musíte zvážit. Nebezpečná pro vaše vztahy může být také návštěva na záhonu zeleniny u sousedů nebo příliš rušná silnice. Také vaše vlastní zelenina bude v ohrožení! Šup s ní do skleníku nebo oplotit. Slepičky můžete také pouštět ven jen na chvilku odpoledne. Budou se držet poblíž kurníku, aby se včas stihli vrátit se setměním.

Pokud dáte slepičkám svobodu alespoň na část dne, budou stačit 2m² na jednu slepici. Musíte ale počítat s tím, že z výběhu postupně zmizí všechen trávník. Ideální by bylo pro jednu slepici 10m² zatravněné plochy. 

Výběh by měl splňovat tři základní podmínky – slunce, ale i trochu stínu a ochrana před dravci. Nejlepší je umístit výběh částečně pod větve vzrostlých stromů nebo výběh postavit kolem stromu či většího keře, třeba lísky. Slepičkám poskytne úkryt, stín a pro dravce se stane nepřehledným. Mladší stromky nebo keříky postupně zničí, s tím musíte bohužel počítat.

Plot by měl být dostatečně vysoký 1,2 – 1,5 m, záleží však na tom, jaké slepice si pořizujete. Může se však stát, že se mezi vašimi svěřenci vyskytne létavý rekordman a tak budete nuceni zkrátit mu letky. Pokud si kupujete slepičky od nás, křídla jim rovnou přistřihneme, budete-li chtít. Nezapomeňte také na dostatečně vysokou a širokou branku. Dolní část plotu je dobré zapustit do země, aby ji nikdo nepodhrabal a chystáte-li se chovat kuřátka, 40 cm od země musí být plot hustší nebo ochráněný textilií. Kurník, který do výběhu později umístíte musí stát na rovném místě a alespoň 70 cm od plotu. Slepicím ztížíte přelet ze střechy kurníku, ale také zamezíte např. kuně v nezvané návštěvě.

Do výběhu nabízíme několik doplňků – rošt na ochranu trávníku před vyhrabáním, popeliště a brzy se můžete těšit na vychytanou houpačku.. Pokud se nic z toho nechystáte koupit, do kurníku slepičkám umístěte alespoň nějakou silnější větev, ať mají kde po dobrém jídle odpočívat a hřadovat.

Máte vše nachystáno? Tak se s dětmi těšte na veselý kurník a na jeho nové obyvatele. Brzy dorazí! A pokud vaše děti mají chuť, mohou nám namalovat nějaký hezký obrázek slepiček. Rádi ho uveřejníme na našich stránkách 🙂

Vaše Markéta z Háje

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na Facebooku